Slobodna Lika - Regionalni Portal Ličko Senjske županije - Gospić, Ogulin, SenjTomislav Kovačević, kandidat HDZ-a za Skupštinu ličko senjske županije :možemo i moramo bolje, zato sam se i politički angažirao

25.02.2019 07:35:17
Na listi koalicije HDZ-HSS-HSU-HSP AS i Bunjevačke stranke puno je poznatih imena, no jedno ime zaokuplja posebnu pažnju, a to je ime uspješnog ravnatelja NP Plitvička jezera Tomislava Kovačevića, koji do sad nije bio aktivan u politici. Kovačević je desetljećima radio na projektima, a prije nešto više od godinu dana postao je ravnatelj svjetski poznatog parka gdje postiže odlične rezultate.

Kovačević je poznat javnosti po provođenju petogodišnjeg projekta INTEGRA LIKA 2020, kojeg je pokrenuo kao Voditelj LAG-a Lika. Provođenjem projekta stvoreni su preduvjeti za uspostavljanje regionalnog sustava kvalitete Lika Quality, točnije brendiranje ličkih proizvoda, što nitko nikada do sada nije niti pokušao raditi. Također, Kovačević je idejni začetnik i projekta Lika Destination, pokrenutog s ciljem brendiranja Lika destinacije (koja obuhvaća područje Ličko-senjske, Karlovačke i Zadarske županija) kao destinacije zaštićenih područja i gastro-destinacije. Njegova djela govore o čovjeku koji je dokazao da mu je jako stalo do razvoja Like, iako, kada je bio s pravom odabir Vlade za ravnatelja NP Plitvička jezera, protiv izbora je bio aktualni župan Darko Milinović.

Vodili smo otvoreni razgovor s Tomislavom Kovačevićem koji je širom otvorio vrata NP Plitvička jezera ličkom selu te se danas lokalni proizvodi s oznakom Lika Quality prodaju u svjetski poznatom nacionalnom parku, što je jedan od razloga zašto Kovačević uživa potporu i simpatije malih ljudi.

Kandidat ste na listi HDZ-HSS-HSU-HSP AS i Bunjevačke stranke na izborima za Skupštinu Ličko-senjske županije. Koji su motivi političkog angažmana?

Kandidat sam pobjedničke liste s HDZ-om na čelu. Posljednjih godina radio sam na razvoju gospodarstva Like i podvelebitskog primorja te sam imao priliku vidjeti razmjere gospodarske zapuštenosti naše županije. Izvana predivna i raznovrsna, površinom velika, stanovništvom najrjeđa u Hrvatskoj a gospodarski na niskoj razini. To je naša županija.

Vidjevši ogroman potencijal, zajedno sa suradnicima pokrenuo sam nekoliko strateških projekata u Lici koji su dali vidljive rezultate i dokazao da se s dobrom vizijom i s dobrim timom ljudi može napraviti pozitivan zaokret u gospodarstvu.

Nadalje, kroz te projekte svaki stanovnik Ličko-senjske županije dobiva jednake šanse za razvoj a to je ono što me najviše motiviralo na ovaj angažman. Onaj tko vodi neku organizaciju, bilo da se radi o firmi, udruzi ili županiji, mora misliti na razvoj svih oko sebe a ne samo na razvoj sebe samog, čemu smo na žalost svjedočili.

VELIKA ŠANSA ZA CIJELOGODIŠNJI TURIZAM

Poznato je da ste jedan od najuspješnijih ravnatelja nacionalnih parkova u Republici Hrvatskoj. Gdje je Ličko-senjska županija danas po pitanju turizma?

Ličko-senjska županija ima iznimno velike šanse za razvoj cjelogodišnjeg turizma. Nalazi se na odličnom zemljopisnom položaju. Naime, kroz Liku prolazi autocesta A1 od unutrašnjosti prema moru, u blizini Like nalaze se čak tri zračne luke: Zadar, Zagreb i Rijeka te morske luke Zadar i Rijeka. Ne treba izostaviti ni predivne magistralne ceste koje vode kroz Liku a Jadranska magistrala osvojila je Michelinovu zvjezdicu zbog ljepote panoramske vožnje ovom cestom. Lika ima tri nacionalna parka, park prirode te jedini pećinski park u svijetu. Hrana koja se ovdje proizvodi jedinstvena je i zdrava, no usprkos nabrojanim vrijednostima, turizam u Ličko –senjskoj županiji na niskoj je razini i u najvećem dijelu županije turizam je gotovo nepoznat pojam.

Drugim riječima niste zadovoljni turizmom u Ličko-senjskoj županiji?

Iako naša županija bilježi odlične turističke rezultate u Novalji (samo u ljetnim mjesecima) te na Plitvičkim jezerima, zahvaljujući Nacionalnom parku Plitvička jezera, nisam zadovoljan razvojem turizma u ostatku Like. Analizom koju smo napravili prije nekoliko godina utvrdili smo da je turizam prisutan u priobalnom dijelu (Novalja, Senj i Karlobag) u ljetnim mjesecima te na Plitvičkim jezerima i užoj okolici. Na ostatak Like otpadaju mrvice. Naš najveći nacionalni park godišnje posjeti više od 1,7 milijuna turista a od toga samo oko 700.000 njih prespava u Lici. Dakle, gotovo milijun turista godišnje „nestane“ iz Like!! Posjete nacionalni park i isti dan napuste Liku.

Zato smo prije nekoliko godina pokrenuli projekt brendiranja Lika destinacije. Žalosno je da više od 95% posjetitelja NP Plitvička jezera ne pozna pojam „Lika“ niti znaju da se NP Plitvička jezera nalazi u Lici.

Lika destinacija proteže se šire od Ličko-senjske županije, tj. obuhvaća dio Zadarske županije (Gračac) te dio Karlovačke županije (Rakovica, Saborsko i Plaški) i to je Lika u svojim prirodnim granicama. Ovim projektom brendiramo cijelu Liku i dajemo šansu i manje poznatim ali isto tako prekrasnim dijelovima Like koji zaslužuju biti dio turističke ponude.

LIKA JE PROPADALA SA KOMBINACIJOM POLITIKE I NEZNANJA

Koji je razlog da se do sada nije radilo na cjelovitom turističkom razvoju Ličko-senjske županije?

Mislim da je u pitanju kombinacija neznanja i politike „lako ćemo“ dok je sigurna plaća. Nije bilo znanja, vizije i hrabrosti za takav razvoj a situacija je ista i u drugim granama gospodarstva Like.

U kakvom je po vama stanju danas Ličko-senjska županija?

U lošem je stanju, ne trebamo se lagati i uljepšavati. Kad sam sredinom 2014. godine došao na mjesto voditelja LAG-a Lika, tek tada sam spoznao razmjere loše pozicije gospodarstva županije, nebrige za gospodarstvo i malog čovjeka. Ljudi su dovedeni u poziciju da moraju otići trbuhom za kruhom ili nekoga povlačiti za rukav kako bi dobili bilo kakav posao. Sve aktivnosti usmjerene su na javni sektor a malobrojni poduzetnici također su naslonjeni na taj sektor. Znamo tko je i na kakav način „rukovodio“ tim sektorom a takvim načinom dovedeni smo do samog ruba provalije. Malobrojno stanovništvo koje je ostalo, zbog straha za vlastitu egzistenciju postalo je tiho i negdje je zaspao bio onaj lički bunt. Da ne idem detaljnije, reći ću samo da Ličani zaslužuju puno bolje od ovoga što sada imaju.

Što očekujete od izbora za Skupštinu Ličko-senjske županije?

Koalicija koju predvodi HDZ nadmoćno će pobijediti na izborima u Ličko-senjskoj županiji. Stanovnici ove županije jako dobro se sjećaju što je Hrvatska demokratska zajednica značila u stvaranju neovisnosti države, naoružavanju i stvaranju vojske koja je obranila Liku i Hrvatsku od agresora. Također svjesni smo da su pojedinci htjeli prisvojiti stranku a sve kako bi promovirali samo sebe iz dobro poznatih razloga. Ovaj put ljudi su rekli: STOP, nećeš više!!!.


www.slobodnalika.com

Zadnji komentari

Povezani sadržaji...

Pretraži slobodnalika.com Pošalji prijatelju