Snažan toplinski val koji je proteklih dana zahvatio Hrvatsku posebno se osjetio na području Ličko-senjske županije. Prema dostupnim meteorološkim podacima, Senj je jučer s izmjerenih oko 38 °C bio među najtoplijim, a prema pojedinim mjerenjima i najtopliji grad u Hrvatskoj.
Toplinski val zahvatio Ličko-senjsku županiju
Visoke temperature zabilježene su i na drugim lokacijama u županiji. U Gospiću su se temperature tijekom dana kretale oko 30 °C, dok je na Zavižanu, najpoznatijoj hrvatskoj planinskoj meteorološkoj postaji smještenoj na 1.594 metra nadmorske visine, izmjereno oko 22 °C, što još jednom pokazuje velike klimatske razlike unutar iste županije.
Od mora do planine – klimatski kontrasti Ličko-senjske županije
Dok su stanovnici i brojni turisti na senjskoj rivijeri tražili osvježenje uz more, gdje se temperatura mora ovih dana kreće oko 23 °C, na Velebitu su uvjeti bili znatno ugodniji. Upravo spoj jadranske obale, planinskog područja i prostranih ličkih polja čini Ličko-senjsku županiju jednom od klimatski najraznolikijih hrvatskih regija.
Meteorolozi i za naredne dane najavljuju nastavak vrlo toplog vremena, uz preporuke građanima da izbjegavaju boravak na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana, unose dovoljno tekućine i pridržavaju se uputa zdravstvenih službi tijekom razdoblja visokih temperatura.
Foto: visitsenj.com



