Postavke
kolačića

Dan crvenih haljina u Gospiću: Žene mogu prevenirati 80% moždanih udara

Moždani udar češće se pojavljuje u žena koje sa sobom nose čitav niz manje prepoznatih rizičnih faktora čijom se prevencijom i ranim prepoznavanjem ova bolest može bitno spriječiti. Upravo zbog toga, jučer je u Hrvatskoj, pa tako i u Gospiću, obilježen Dan crvenih haljina koji se od prošle godine obilježava i kao Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena.

U cijeloj Hrvatskoj obilježava se ovaj dan koji podsjeća na posebnosti moždanog udara u žena, rizične faktore, simptome, ali isto tako i ishode. Upozoravamo žene da obrate pažnju na svoje simptome, bez obzira na to jesu li mlade ili starije dobi, jer 80 posto moždanih udara može se prevenirati zdravim načinom života i promjenom nekih navika.

U gospićkoj općoj bolnici održan je “Mini simpozij o moždanom udaru”, u organizaciji ZZJZLSŽ i budućeg neurologa Matea Borovca!

Moždani udar se dogodi naglo, ali se dosta dugo ”kuha” u nama. Rizični faktori koji dovode do razvoja moždanog udara su prekomjerna tjelesna težina, povišeni krvni tlak i šećer u krvi, pušenje, tjelesna neaktivnost, neadekvatna prehrana. Sve te rizične čimbenike bi što više trebalo staviti pod kontrolu i liječiti ih. Žene imaju i dodatne specifične rizike za moždani udar. Oni su vezani uz hormonalni utjecaj, a to su uzimanje kontracepcijskih pilula, hormonske nadomjesne terapije, ali i upalne bolesti krvnih žila kojima su žene sklonije, migrena i srčana aritmija. 

Foto: Mirjana Vrkljan Radošević

Podijelite sadržaj

Lokalni izbori 2025. Tko bi bio dobar za gradonačelnik za Grad Otočac i njegove stanovnike?
Play Video
Play Video