Postavke
kolačića

EKOCID Mjesec dana od kada u Gospiću više ništa neće biti kao prije

Uskoro će biti mjesec dana od kada je otkriveno da je Gospić godinama pretvaran i pretvoren u tuđe smetlište jer uz druge lokacije u silosima PPK Velebit na Željezničkoj stanici, ilegalno odlagano na tisuće tona smeća, opasan i  kancerogeni otpad koji je ugrozio ljude i prirodu.

Već danima svi se pitaju kako je to moguće, tko je od lokalnih političara dopustio da se takvo što dogodi, što su radile inspekcije, nadzori i druge za to zadužene institucije. Gospić i Lika su zagađeni, a od kriminalne hobotnice samo su supružnici Josip i Monika Šincek vlasnici tvrtke TIPOS RESURSI iz Varaždina i dalje u istražnom zatvoru. Njihovo gotovo jednomjesečno zadržavanje govori da se radi o kriminalu koji do sada nije viđen u Hrvatskoj.

  • Istraga je pokrenuta zbog nepropisnog odlaganja desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te otpada hrvatskih tvrtki, koji su zakopavali na području  Gospića, te u Varaždinu i Benkovcu .

Europsko smeće u Gospiću

Osobe osumnjičene za ove nezakonite radnje terete se za teško kazneno djelo protiv okoliša, krivotvorenje službenih i poslovnih isprava, utaju poreza te pranje novca. Uskok tvrdi da su Šinceki zapravo vodili zločinačko udruženje koje je napravilo sva ta kaznena djela.

EUROPOL je procijenio da je “ilegalno odloženo najmanje 35 000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje 4 milijuna eura. Laboratorijska analiza pokazuje da se nezakonito odloženo smeće, koje su kriminalci lažno deklarirali kao reciklirani plastični otpad, zakonski smatra opasnim otpadom.

Hrvatske vlasti vjeruju da je kriminalna mreža također nezakonito zakapala i odlagala medicinski otpad iz više hrvatskih tvrtki“, naveo je EUROPOL koji je otkrio veliki kriminal.

Noću vozili opasni otpad

Prema onome što je za sada utvrđeno, Šinceki su od početka 2022. pa gotovo sve do kraja 2024. odlagali plastični otpad u Gospiću.

Pri tome je zanemario ograničenja za skladištenje takvog otpada, kao i propise prema kojima se takav otpad smije skladištiti. Zato su odlagališta bila prekapacitirana. Umjesto da ga zakonito zbrine, Šincek je organizirao da se otpad zakopava u zemlju, dok je dio mljevene plastike rasut na otvorenom prostoru u Gospiću. Takvo rasipanje svakako je ugrožavalo kakvoću tla i zdravlje ljudi. Gradonačelnik Gospića Darko Milinović skoro mjesec dana od otkrića kriminala tvrdi da se voda može piti, ali građani se opravdano boje.

Stručnjaci tvrde zbog takvog odlaganja otpada u okoliš nastale brojne posljedice na tlu, a onemogućeno je i da na tim parcelama raste drveće ili se uzgajaju poljoprivredne kulture. USKOK je utvrdio da je kod Gospića i dio šume opustošen. Budući da se plastični otpad teško razgrađuje te prilikom razgradnje ispušta toksine, sve je ovo naštetilo zdravlju ljudi i životinja, upozoravaju stručnjaci.

Podijelite sadržaj

Lokalni izbori 2025. Tko bi bio dobar za gradonačelnik za Grad Otočac i njegove stanovnike?
Play Video
Play Video