Najviše su po stanovniku za potpore poljoprivrednicima u 2023. godini izdvojile Bjelovarsko-bilogorska županija, Ličko-senjska županija Varaždinska, Koprivničko-križevačka i Brodsko-posavska županija. Najveći udjel iz proračuna za potpore imala je također Bjelovarsko-bilogorska, a slijede Koprivničko-križevačka županija, Ličko-senjska te Varaždinska i Brodsko-posavska županija. Pokazuju to naša analiza koju smo napravili uzevši podatke izvješća županijskih proračuna za 2023. godinu.
Kako smo nedavno pisali, podaci iz Zelenog izvješća Ministarstva poljoprivrede za 2023. godinu pokazuju je da je lani gotovo 165 tisuća poljoprivrednika obrađivalo gotovo 1,5 milijuna ha poljoprivrednog zemljišta te da su uzgajali 685 tisuća uvjetnih grla stoke i ostvarili vrijednost proizvodnje od 3 milijarde eura. Prosječni hrvatski poljoprivrednici su starije životne dobi i imaju mala poljoprivredna gospodarstva. Iako se broj mladih nositelja kontinuirano povećava, udio nositelja starijih od 65 godina je i dalje visok (38%). U 2023. 14,3% nositelja je bilo mlađe od 41 godine. Rastom broja mladih nositelja poboljšava se i obrazovna struktura nositelja pa u 2023. 48,1% nositelja ima barem završenu srednju školu.
Hrvatski poljoprivrednici iskazuju sve veći interes za ekološku proizvodnju i proizvodnju proizvoda s oznakama kvalitete. U 2023. godini povećan je broj subjekata u ekološkoj proizvodnji, a na razini Europske unije zaštićeno je osam novih proizvoda.
U strukturi vrijednosti poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj prevladavaju žitarice, svinje, goveda i povrće. Značajniji udio u vrijednosti proizvodnje ostvaruje se još proizvodnjom krmnog bilja, mlijeka, peradi, uljarica te vina. Navedeni proizvodi u ukupnoj vrijednosti poljoprivredne proizvodnje zajedno čine 78%.
Veliku važnost za napredak poljoprivrede u pojedinim županijama imaju proizvođačke organizacije koje na vlastitu inicijativu osnivaju i kontroliraju poljoprivredni proizvođači koji ravnopravno sudjeluju u donošenju odluka značajnih za rad i poslovanje. U Hrvatskoj je lani djelovalo 27 priznatih proizvođačkih organizacija iz devet sektora, u 11 županija i Gradu Zagrebu. Najviše ih je u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ukupno pet, po četiri ih imaju Međimurska i Grad Zagreb, po 3 Osječko-baranjska i Varaždinska županija…
Gleda li se broj poljoprivrednika, 2023. godina je donijela pad njihovog broja, pokazuju podaci iz Zelenog izvješća. Povećanje broja poljoprivrednika imala je Istarska, Ličko-senjska, Zadarska, Sisačko-moslavačka, Dubrovačko-neretvanska te Grad Zagreb. Što pokazuje da djelatnost koja je najviše vezana za kontinentalni dio zemlje, sve više na važnosti dobiva i u županijama uz obalu.
No, nema županije koja ne izdvaja potpore za poljoprivrednike, ali sve do 1 posto proračuna, te njih 17 više od 1 euro po stanovniku, pokazuje naša analiza iz proračunskih podataka.
Najviše je po stanovniku i kao udjel iz proračuna za potpore poljoprivrednicima izdvojila Bjelovarsko-bilogorska županija, 10,17 eura per capita, odnosno 0,78 posto proračuna. Ličko-senjska županija izdvojila je 4,77 eura po stanovniku, Varaždinska 4,03, Koprivničko-križevačka 3,72 i Brodsko-posavska 3,37 eura po stanovniku za potpore poljoprivrednicima. Nakon Bjelovarsko-bilogorske, po udjelu slijedi Koprivničko-križevačka županija s izdvojenih 0,33 posto proračuna za potpore, Ličko-senjska s 0,32 posto te Varaždinska i Brodsko-posavska s 0,25 posto udjela za potpore poljoprivrednicima.
Ličko- senjska županija izdvojila je 4,77 eura po stanovniku za potpore poljoprivrednicima, odnosno 0,32 posto udjela iz proračuna.
Ličko-senjska županije podupire ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju, a od 2022. godine sufinancira Program potpora održanje proizvodnje mlijeka, uzgoj i držanje uzgojno valjanih junica mliječne pasmine, kupovinu uzgojno valjanih grla u stočarstvu i razvoj mini mljekara. Kroz ovu mjeru proizvođačima mlijeka se osigurava otkup pa da od strane Županije nije uvedena mjera poticaja prijevoza, veliki dio manjih OPG-ovaca odnosno proizvođača mlijeka ne bi imao mogućnost bavljenja mljekarstvom radi nemogućnosti prodaje mlijeka krajnjem otkupljivaču. U protekloj godini su kroz ovu poticajnu mjeru prijevoznici mlijeka prikupili 1.781.762 litara mlijeka od ukupno 104 proizvođača s područja Ličko-senjske županije na koji način se od strane Županije putem poticaja prijevoza održala i proizvodnja mlijeka za koje je ujedno osigurana prodaja otkupljivaču Vindiji iz Varaždina.
Osim ove mjere, od 2022. godine Županija sufinancira i uzgoj i držanje uzgojno valjanih junica mliječne pasmine, kupovinu uzgojno valjanih grla u stočarstvu i razvoj mini mljekara.
Lani su na temelju Programa potpora u poljoprivredi za osnaživanju konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstva odobrena 24 zahtjeva poljoprivrednih gospodarstava te su dane potpore ukupne vrijednosti od blizu 44,1 tisuće eura. Ukupno je za sve mjere isplaćeno 206,3 tisuće eura, od čega je Županija izdvojila 140.340 eura, dok je Ministarstvo poljoprivrede osiguralo dodatnih 66.000 eura.
Za programe potpore u poljoprivredi u ovogodišnjem proračunu je predviđeno 166.360 eura.
Kako se navodi u obrazloženju ovogodišnjeg proračuna, neke od mjera na području poljoprivrede jesu i potpore za manifestacije, potpore stvaranju prepoznatljivih lokalnih proizvoda, sufinanciranje razvojnih i primijenjenih istraživanja u poljoprivredi, potpore zajedničkom djelovanju poljoprivrednih gospodarstava, potpore poljoprivrednicima u preradi poljoprivrednih proizvoda, potpore osnaživanju konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstava, subvencije kamata na kredite za poljoprivrednu proizvodnju, potpora digitalizaciji poljoprivrede…
Ličko-senjska županija središte je brdsko-planinskog prostora u Republici Hrvatskoj, što su specifična područja na kojima su otežani uvjeti življenja, koja su zbog svojih specifičnosti regulirana i posebnim Zakonom o brdsko-planinskim područjima. Županija je u svojstvu nositelja projekta započela razvoj projekta Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva. Ovaj Centar ima u planu osigurati digitalne usluge i sadržaje za poljoprivredne i druge dionike, unaprijediti proizvodne procese u poljoprivredi i stočarstvu u brdsko-planinskim područjima, potaknuti poduzetnike na kreiranje proizvoda s dodanom vrijednošću te unaprijediti tržišni plasman i komercijalizaciju proizvoda.
Izvor: LK