Uvjetno rečeno Gračac je tipična Lika. Ali i dio Zadarske županije. Dakle, po svim elementima prirode, a u danu kretanja tim područjem pokazala se izrazito zimskom jer uz jake velebitske vjetrove, sama Lika nam je omogućila i – susnježicu. Ono nešto između snijega i kiše, k tome nošeno udarima vjetra.
I onda, u svim tim turbulentnim igrama prirode – Relax Lika. Objekt posebne sadržajnosti, pomalo i iznenađujuć jer ga možda, tako sveobuhvatnog, ne očekujete u mjestu poput Gračaca.
Istina, Relax Lika je izvan grada, u netaknutoj prirodi, izrasla na mjestu gdje su stoljećima prije obitavali preci Mandićevih.
Na samom dodiru dviju županija, zapravo je se može povezati koliko s Gračacem, jer do nje se dolazi s magistralne prometnice koja vodi oprema Bruvnu, toliko i sa svetoročkim, lovinačkim krajem. A drvo od kojeg je sazdana je materijal koji je u svakom smislu definira.
Njegova toplina zimi, ali izolacijska sposobnost ljeti, čini ga možda i najzdravijim građevinskim materijalom koji postoji. K tome, drvo je lijepo i izaziva samo pozitivne emocije.
– Čitavu je priču s ovim našim lijepim objektom, inicijalnog kapaciteta za osam osoba koji već sad znamo da ćemo ga širiti, pokrenuo je moj svekar Đorđe Mandić, no njegov sin i moj suprug Danijel i ja odlučili smo ga valorizirati kao turistički objekt.
Iako ne radimo dugo, jako smo zadovoljni, imamo mnogo individualnih gostiju, dominantno stranaca, a ono što je također više nego zamjetno – odabiru nas i ljudi da bi kod nas proveli »team building«, pojašnjava nam Katarina Mandić.
Sve točno jer Lika već dulje vrijeme ima jako preciznu putanju turističkog razvoja. Ponosna na svoje, bilo ljeti ili zimi. K tome, govorimo li o Gračacu, prirodne posebitosti koje pruža idu u red onih koje definiramo od jako zanimljivih do fascinantnih.
Lov i ribolov, izazovne pješačke, planinarske ili biciklističke ture. Na kraju krajeva, tko baš ljeti želi do mora, mada upitno je hoće li to uistinu i poželjeti jer Relax ima veliki bazen, svega nekoliko desetaka minuta vožnje je do Karinskog ili Novigradskog mora, do Maslenice.
– Upravo tako, sve je na dohvat ruke, ima gostiju koji odu posjetiti Zadar, no svima je zaključak kako su gužve nesnosne te kako im ne pada na pamet više spuštati se na more.
Ono na čemu mi inzistiramo je povezivanje s lokalnom zajednicom, posebno kad je riječ o autohtonim, domaćim namirnicama, na čemu ćemo i mi sami u budućnosti poraditi.
U svakom slučaju krenulo je jako dobro, vjerujemo da će tako biti i ubuduće, naglasila nam je Katarina Mandić dodavši i jednu zanimljivost na kojoj bi pod hitno morala poraditi i šira društvena zajednica.
– Odmah do nas se nalazi, na žalost ruševna, rodna kuća majke Nikole Tesle Georgine koja je 1822. godine rođena upravo ovdje, u Tomingaju. Kad smo to istaknuli jednim našim gostima, iz Kine, bili su oduševljeni i satima su obilazili tu ruševinu te je sa svih strana fotografirali.
Eto, mnogo smo toga sami učinili kako bi boravak našim gostima bio i ugodan i jedinstven u svakom pogledu, kako bi i oni i djeca imali mnogo sadržaja za igru i zabavu, a kad malo dublje uronite u priče o ovom području, pronađete i ovako zanimljivih podataka koji u svakom slučaju imaju i veliki kulturno-turistički značaj, zaključila je Katarina Mandić.
Autor: Edi Prodan