Postavke
kolačića

Na današnji dan, 24. siječnja, Eduard Slavoljub Penkala patentirao prvu mehaničku olovku na svijetu..

Slavoljub Penkala svoj izum mehaničke olovke koju ne treba šiljiti, penkale, patentirao je gotovo na svim kontinentima. Već je u najranijoj mladosti pokazivao zanimanje za prirodno-tehničke znanosti.

Penkala se rodio 20. travnja 1871. u slovačkom gradiću Liptovsky Mikulaš. Kad se doselio u Zagreb, svoje ime je kroatizirao u Slavoljub. Već je u najranijoj mladosti Penkala pokazivao zanimanje za prirodno-tehničke znanosti: fiziku, kemiju, teorijsku i praktičnu mehaniku te za njihovu primjenu u praksi.

Godine 1906. počeo je surađivati s Edmundom Mosterom te nastaje tvrtka Penkala-Moster. Zajednički počinju graditi novu tvornicu u današnjoj Branimirovoj ulici. Penkalino djelo obuhvaća 80-ak izuma s područja mehanike, kemije, fizike, zrakoplovstva itd. Svoj izum mehaničke olovke koju ne treba šiljiti, penkale, patentirao je gotovo na svim kontinentima.

Među revolucionarnim izumima Slavoljuba Penkale nalaze se:
• mehanička olovka
• nalivpero s krutom tintom
• držač nalivpera i olovke, tzv. knipsa
• termofor i termosboca
• rotacijska četkica za pranje zubi
• ebonit (masa od koje su se pravile gramofonske ploče)
• deterežent za pranje rublja
• sredstvo za uništavanje insekata
• sustavi za mjerenje protoka tekućina
• preparat ksilolita protiv parazita u željezničkim pragovima
• kočnice za vagone
• tračnice
• manometar
• dinamometar
• specijalni mikrofoni
• prislušni uređaji.

Podijelite sadržaj
Play Video

Starčević je lagao !

Da  nije  bilo  prvostupanjske  presude  Općinskog  suda  Gospić    sudca  Jurice  Bakmaza  u  korist  bivšeg  gradonačelnika  Gospića  Karla  Starčevića protiv  portala  Slobodna  lika    pod  tepihom  bi  ostala  afera  oko 

Podijelite sadržaj
Play Video