Postavke
kolačića

Na današnji dan 29. prosinca u Zagrebu svečano otvorena Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski.

Službeno otvaranje 1973. trajalo je čak dva dana – 29. i 30. prosinca te godine, a uključivalo je besplatne izvedbe djela mnogih ondašnjih glazbenika i umjetnika. Stoga se 29. prosinca slavi kao Dan dvorane.

Dvorana je dobila naziv po slavnom Vatroslavu Lisinskom, skladatelju koji je – nažalost – prerano preminuo, u dobi od samo 34 godine. Skladao je prvu hrvatsku operu – Ljubav i zloba.

 Tadašnje novine Koncertnu dvoranu nazivale su “hramom glazbe” i “ponosom Zagreba”.

Play Video

Novi rezultati ispitivanja vode u Lici: PFAS nije utvrđen ni u jednom analiziranom uzorku

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je rezultate izvanrednog ispitivanja vode na području Ličko-senjske županije. U svim analiziranim uzorcima koncentracije PFAS spojeva bile su ispod granice kvantifikacije. Od 22 uzorka vode za ljudsku potrošnju, 21 je ocijenjen sukladnim, dok je u jednom privatnom objektu utvrđena povišena koncentracija olova koja se, prema HZJZ-u, povezuje s internim instalacijama objekta.

Play Video