Prije stavljanja u lonac krupne šljive treba dobro oprati i odvojiti od koštica. Šljive možete samljeti i staviti u lonac na vatru. Da bi se skuhala ova zdrava i domaća lička delicija u kojoj se uživa cijelu zimu, uz vatru treba stajati satima. Potrebno je dobro miješati da ne zagori, a vatra mora biti umjerena. Ovisno o tome koliko su šljive slatke ili kisele, možete dodati šećera, ali ne više od 100 grama po kilogramu šljiva. Kod dodavanja šećera vrlo je bitno da ga dodate pekmezu tek kad se sav sok prokuha, a dalje nastavljajte s kuhanjem dok ne dobijete skroz gustu masu. Na kraju punite pekmez u prethodno zagrijane staklenke. Tegle složite u tepsiju koju zatim stavite u pećnicu zagrijanu na 100°C kako bi se pasterizirale. Zatim ugasite pećnicu te ostavite unutra par sati ili preko noći da se ohlade.
To je samo jedan od recepata koji se prenosi generacijama.

Slatki savjet!
Kako provjeriti je li pekmez kuhan? Stavite žličicu pekmeza na tanjurić i pričekajte da se ohladi. Ako je pekmez gust i sporo se razlijeva znači da je gotov!
Pekmeznjača je nezaobilazni dio svakog blagdanskog stola, a priprema se prema receptima koji se prenose generacijama. Pečene krafne, punjene pekmezom ili džemom, također su omiljeni desert kod Ličana, a posebno u zimskim mjesecima. Lika oduševljava svojom gastronomskom ponudom, gdje se tradicija i bogatstvo prirode stapaju u autentična jela puna okusa.