Ove školske godine Dan sigurnijeg interneta obilježili smo 11. veljače. Dan sigurnijeg interneta obilježava se s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja online tehnologija od strane djece i mladih širom svijeta.
Različite aktivnosti za zaštitu i osnaživanje učenika u području sigurnosti na mreži provodili smo na nastavi Informatike tijekom veljače.
Učenici 5. razreda, zajedno s učiteljicom Valentinom Pajdaković, izrađivali su različite digitalne radove kojima su pokazali stečena znanja i iskazali svoje stavove o sigurnosti i privatnosti na mreži.

Naučili smo kako zaštititi svoju privatnost na mreži, što su to slabe i jake lozinke, osobni podaci i kako s njima pravilno postupati, kako ne bi doveli u opasnost sebe, svoju obitelj i prijatelje. Naučili smo što je to autorsko pravo, piratizacija i plagiranje i zašto je važno poštivati autorska prava na mreži, te vrste licencija koje dozvoljavaju djelomično ili potpuno slobodno korištenje radova drugih autora.
Pri tome smo koristili različite izvore informacija dostupne na mreži, kao što je Kurikulum Budi Internet genijalac, kurikulum Pet za net, Kalkulator privatnosti i Katalog prevara na internetu, dostupan na mrežnim stranicama Hakom-a. Također, kao izvor informacija učenici su koristili brošuru Ključevi sigurnog interneta, u izdanju Hakom-a, koju su svi učenici 5. razreda dobili u tiskanom izdanju.
Učenici su izrađivali avatar kojim štitimo svoj identitet na mreži, iskaznicu kluba sigurnijeg interneta, oblak riječi s važnim pojmovima iz sigurnosti na mreži i digitalni plakat kojim smo pokazali poznavanje pravila sigurnosti i privatnosti na mreži.


Učeničke radove možete pogledati ovdje:
Iskaznice: 5.a i 5.b Plakati: 5.a i 5.b


Učenici 5.c razrednog odjela te učenici 6. razreda, zajedno s učiteljem Marinom Markanjevićem izrađivali su plakate na teme vezane uz sigurnost na internetu kao što su: e-bonton, kratice i emotikoni u internetskoj komunikaciji, dobre i loše strane digitalnog doba, digitalni tragovi, cyberbulling, lažni profili te ovisnost o internetu.




Učenici 7. i 8. razreda izrađivali su plakate kojima su izrazili svoju kreativnost i naučili nešto više o temama kao što su: savjeti za sigurnost na internetu i korištenje društvenih mreža, zaštita osobnih podataka, opasnosti na internetu, E-bonton, GDPR te prijevare putem interneta.




Provedenim aktivnostima ostvarili smo ishode predmetnog kurikuluma Informatike te međupredmetnih tema Osobni i socijalni razvoj i Primjena IKT-a.
učitelji Informatike Marin Markanjević i Valentina Pajdaković
Ravnateljica Jasminka Devčić