Radio je, kada govorimo od glavnoj temi #DaniEuropskeBaštine – a to je ove godine “Baština koja povezuje” – imao ključnu ulogu u kreiranju puteva informacija kroz povijest, pogotovo u periodu prije razvijanja televizije i interneta. Omogućavao je ljudima da brzo saznaju za važne vijesti, ali i da slušaju glazbu ili zabavne emisije koje su se bavile različitim kulturnim temama, kao što su glazba, književnost, kazalište, znanost… Time je pomogao u stvaranju i širenju ideja među različitim društvenim slojevima i zajednicama.
Radio je omogućio reklamiranje i promoviranje različitih proizvoda i usluga, čime je doprinio razvoju trgovine i ekonomije te omogućio ljudima da prate različite trendove koji im nisu dostupni u neposrednoj blizini. U mnogim zemljama svijeta, usprkos suvremenim tehnologijama, radio i dalje zadržava svoju važnost, posebno u ruralnim sredinama.
Prva lokalna radiostanica u Lici jačine 0.50 kW proradila je u Otočcu, a smještena je bila u zgradi Učilišta. Narodno sveučilište Marko Orešković, uz odobrenje općinskog predstavničkog tijela, 7. rujna 1966. osniva Radiostanicu Otočac, a prva emisija emitirana je 1. svibnja 1966.
Prva emisija s karakterističnom najavom „Ovdje Radio Otočac“ emitirana je 27. siječnja 1967. godine. Radiostanica je tada radila 6 dana u tjednu i imala 10 emisija, a domet emitiranja obuhvaćao je područje ondašnje općine Otočac. Radiostanica je ostala u sastavu Narodnog sveučilišta do 1. siječnja 1994. kada se privatizira i rad nastavlja po ustroju društva s ograničenom odgovornošću.
Svoj današnji naziv – Hrvatski radio Otočac – dobiva 1990-ih kada osim osnovne zadaće dnevnog informiranja o društvenim zbivanjima iz Otočca dobiva i ulogu ključnog izvjestitelja o ratnim zbivanjima Domovinskog rata. Tijekom 1990-ih dobiva i svoje stalne frekvencije te do danas ostaje važan dionik svih događanja u Otočcu i širem okruženju – na 90.1, 93 i 107.6 MHz.
Izvor: Muzej Gacke Otočac