Postavke
kolačića

“Rat” za vodu iz Like !

Gradsko vijeće Raba odbilo je spajanje svog velikog komunalnog poduzeća “Vrelo” senjskom trgovačkom društvu “Južni ogranak” koje može biti prodano u bilo kojem trenutku. U tom slučaju ličku vodu mogao bi kupiti bilo koji vanjski igrač. Senjski Južni ogranak uopće nije komunalno poduzeće niti je to ikada bilo, a vodu bez koncesije besplatno crpi iz akumulacije Gusić polje i preprodaje je Senju, Pagu, Novalji, Rabu, Karlobagu, piše Večernji list.

Najavljeno pripajanje rapskog gradskog komunalnog poduzeća “Vrelo” senjskoj tvrtki Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak, koje je u ponedjeljak bilo na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća Rab, nije se dogodilo, a već u prvoj točci dnevnog reda srušen je i gradski proračun. Kako doznajemo, proračun nije prošao jer nije dobio – kako nalaže statut – potrebnu većinu svih zastupnika, a pripajanje rapskog komunalca Senju propalo je jer su oporbeni vijećnici srušili kvorum nakon što su doznali da će se o ovoj odluci od krucijalne važnosti za Rab i Rabljane odlučivati većinom prisutnih vijećnika, a ne većinom svih vijećnika. 

Iako se radi o velikom pripajanju imovine i upravljanju javnim dobrom, glasalo se većinom prisutnih vijećnika. Dakle, HDZ-u za izglasavanje nije trebalo sedam vijećnika, kojih nemaju, nego većina prisutnih, što je značilo da su planirali izglasati odluku s četiri svoja i dva vijećnika Rapskog pučkog sabora s kojima su u koaliciji, njih šest od ukupno trinaest ljudi u Vijeću. Znali smo da se to sprema i zato smo, kad je došla na raspravu točka o pripajanju “Vrela” Južnom ogranku, rekli što mislimo o toj temi i napustili dvoranu te time srušili kvorum i onemogućili donošenje odluke – kaže Lovre Ševerdija, jedan od troje nezavisnih rapskih vijećnika, dodajući da je u međuvremenu i općina Povljana glasala protiv pripajanja svog komunalca senjskom Južnom ogranku. Dakle, u dvije od osam jedinica lokalne samouprave ovog područja odluka o spajanju nije prošla, a članak “Kako je gradonačelnik Raba izgubio Vrelo”, koji je na Facebooku objavio klub Municipium Rab, u kojem su se udružila tri nezavisna vijećnika, pročitale su tisuće Rabljana, pokazavši izniman interes za ovu temu. 

Oglas

Otpore okrupnjavanju komunalnih poduzeća pružali su već i HDZ-ovi gradonačelnici, a sad i stanovnici Povljane i Rabljani odbijaju pripajanje koje im se pokušalo nametnuti netransparentno i u zadnji čas. Da podsjetimo, Vlada je na temelju Uredbe o uslužnim područjima, donesene na osnovi Zakona o vodnim uslugama, predvidjela pripajanje manjih lokalnih vodoopskrbnih tvrtki poduzećima većih gradova kako bi se omogućilo lakše investiranje EU novca u vodoopskrbu. Međutim, na Rabu se trebalo dogoditi nešto sasvim drukčije: pripremalo se da manja senjska tvrtka usiše njihovo “Vrelo”, najveće komunalno poduzeće na tom području, vrijedno oko 25 milijuna eura. Kao što je Večernji list već pisao, Južni ogranak – koji je već izazvao otpore u Otočcu i Gackoj dolini gdje je pokušao progurati projekt crpljenja vode s Gacke bez studija utjecaja na okoliš i isplativosti – uopće nije komunalno poduzeće, niti je to ikada bio.

Registriran je kao trgovačko društvo i može biti prodan u bilo kojem trenutku, hipotetski Coca Coli, Saudijskoj Arabiji ili nekom fondu iza kojeg stoje tko zna koji vlasnici, a od 2014. nema ni koncesiju na vodu rijeke Gacke i Like koju besplatno crpi iz akumulacije Gusić polje i preprodaje svojim osnivačima; Senju, Pagu, Karlobagu, Rabu… tako da smisao postojanja i svrha ove tvrtke uopće nisu jasni. Na priče da će Rab “drmati” Južnim ogrankom s 24 posto, koliko bi imao nakon pripajanja, Ševerdija odgovara da rapski komunalac ni dosad nije mogao progurati svoje interese u Južnom ogranku u kojem su Lopar i Novalja glasali kao i Ličko-senjski HDZ, koji očito pod stranačku kontrolu pokušava staviti i ličke rijeke i komunalce u podvelebitskom primorju. Rapski oporbeni vijećnici najavljuju da se borba za “Vrelo” nastavlja i da su, ako se proračun ne donese do kraja godine, u roku od tri mjeseca od raspuštanja Gradskog vijeća 31. prosinca izgledni i izvanredni lokalni izbori. 

OGLAS

Podijelite sadržaj

Lokalni izbori 2025. Tko bi bio dobar za gradonačelnik za Grad Otočac i njegove stanovnike?
Play Video

Ovo je slučajni gradonačelnik Otočca

Goran Bukovac postaje slučajni gradonačelnik Otočca, to više nije pitanje. Nameće se pitanje kako je došao do fotelje. Bukovac je vješto, prije skoro četiri godine

Podijelite sadržaj
Play Video