Postavke
kolačića

Sjećanje na Svetu Majku Tereziju: “Nikada ne dozvoli da sretneš nekoga, tko nakon susreta s tobom neće biti sretniji!”

Dana 5. rujna 1997. godine odjeknuo je glas svijetom: umrla je živa svetica. Tako bi se ukratko mogao sažeti životni put dug 87 godina, nesebično poslanje i sjajna karizma Majke Terezije, koja je gotovo cijeli svoj život provela pomažući drugima.

Rođena je 26. kolovoza 1910. u Skopju u albanskoj obitelji Bojaxhiu kao posljednje od troje djece. Kad je imala tek jedan dan, krštena je kao Agneze Gonxha. Još je kao učenica odlučila posvetiti se Bogu i otići kao misionarka u Indiju. U Irskoj 1928. godine ulazi u Red sestara od Loreta, a 1929. putuje u Indiju, radeći ondje 20 godina kao učiteljica. U svakodnevnom dodiru s indijskom stvarnošću procijenila je da samostanski angažman nije dovoljan, da je bijeda u Indiji tako beskrajna, a sirotinja toliko prepuštena sebi, poglavito u bolesti i smrti pa je 1948. zahtijevala da izađe iz samostana na ulice. Dopustili su joj pa je sama kao redovnica pošla među najsiromašnije u Kolkati, odjenuvši se u običan sari i uz samo četiri rupije uza se. Uskoro je dobila odobrenje nadležnog biskupa da započne s novom družbom Misionarki ljubavi koja je počela s radom 1950. godine.

Sveta Majka Terezija i njezine sestre posvetile su se prvo zapuštenoj djeci te umirućima i drugima teškim bolesnicima, počevši od gubavaca. Pravilo reda zasnovano je na jednostavnom geslu: “Služiti siromašnima da bi se služilo životu.” Majka Terezija živjela je iz dana u dan živu kršćansku vjeru koja je u konkretnim slučajevima pozivala na ljubav, mir i oprost, a osuđivala mržnju, osvetu i zlo. Indija ju je prisvojila kao idealnu kćer, a Nobelova zaklada iz Osla dodijelila joj je 1979. godine Nobelovu nagradu za mir. Ta je sićušna pognuta starica cijelim svojim životom bila živi znak Božje ljubavi među ljudima, osobito prema najsiromašnijima i odbačenima.

Pokopana je u kući matici Misionarki ljubavi u Kalkuti, a na njezin grob svakodnevno dolazi mnoštvo molitelja i hodočasnika. Blaženom je proglašena 2003., a svetom 2016. godine.

Izvor: Hrvatska enciklopedija

Podijelite sadržaj
Play Video

Planinarski pohod na Krajačev kuk

Planinarsko društvo Gromovača iz Otočca obilježava svoj dan.  Povodom toga organiziramo planinarski pohod na Krajačev kuk u subotu 14. rujna 2024. godine.Okupljanje i registracija planinara je kod Careve kuće

Podijelite sadržaj

Glazbeni spektakl u Brinju

Ovogodišnje četvrto izdanje Like Lika Festivala kreće s mjesta gdje prolazi 45. paralela sjeverne zemljopisne širine, iz drvenog Brinja, naseljenog još od pradavnih vremena. Otvorenje

Podijelite sadržaj
Play Video