Postavke
kolačića

“Turizam 365 – održivost i inovativnost otoka Paga”

U okviru naše konferencije “Turizam 365 – održivost i inovativnost otoka Paga” održana je panel-rasprava “Potencijal razvoja regionalnog 365 turizma – prilike i izazovi” na kojoj su sudjelovali Ivan Dabo, gradonačelnik Grada Novalje; Dominik Paparić, ravnatelj Uprave za otoke MRRFEU; Šime Gligora, načelnik Općine Kolan i Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije.

Gradonačelnik Grada Novalje, Ivan Dabo komentirao je izazove grada Novalje, kada je u pitanju održivost turizma, proteklih deset godina.

– Napravljeni su veliki pomaci, neovisno o trendovima. Mi danas imamo 30-ak tisuća kreveta, došlo je do porasta hotelskih kapaciteta, prije smo bili zakinuti za to, no treba planirati daljnje povećavanje kapaciteta. Baštinimo osam tisuća jedinica u kampovima, ostalo je privatni smještaj. Imamo mogućnosti prihvata velikog broja gostiju u špici sezone, kazao je Dabo dodavši da su ladanjski objekti, čega je u Novalji sve više, perjanica turizma.

Načelnik Šime Gligora započeo je naglasivši da su u Općini Kolan glavne gospodarske grane poljoprivrede i turizma, a da je za uspjeh zaslužno upravo spajanje tih dviju glava.

– Turisti su to prepoznali, a svako mjesto Općine Kolan ima svoju priču – Kolanjski Gajac, Kolan i Mandre. Ono što se tijekom zimskih mjeseci proizvede plasira se tijekom ljeta, turistima je zanimljivo i vidjeti proces nastajanja primjerice sira. Neke sirane, kao i OPG-ovi, tijekom cijele godine ugošćuju turiste. Najveća zabrinutost po pitanju održivosti je potrošnja prostora jer turizam ide velikom dinamikom, a razvoj infrastrukture teško to može pratiti. Mi imamo, za razliku od Međimurja, mali broj stanovnika, ali velik broj turista, ispričao je Gligora i naveo primjer mjesta Mandre u kojem prevladava tzv. obiteljski turizam, stoga se ulaže u plaže, kao i u sigurnost.

Dominik Paparić, ravnatelj Uprave za otoke MRRFEU, govorio je o projektima koji podižu kvalitetu života otočana.

– Projekata i novca nikad dosta, no napravilo se jako puno. Ministarstvo osluškuje potrebe otočana, oni najbolje znaju, žive na svojim otocima čitavu godinu. Jedinice lokalne samouprave su malene, negdje radi i po dvoje, troje djelatnika, zato se valja udruživati, gledati otok kao cjelinu, to će olakšati apliciranje na europske projekte, a tako i osigurati napredak, istaknuo je Paparić.

Načelnik Gligora spomenuo je primjer udruživanja otočnih općina i naglasio da kontinuirano pripremaju projekte, npr. za izradu dokumentacije za aglomeraciju u Mandrama, a Dabo je nabrajao brojne projekte kojih je toliko da ih, kako kaže, cijela Europska unija ne bi mogla isfinancirati.

Moderatorica Majda Mikulandra postavila je pitanje je li održivost – rezervirana samo za bogate.

Direktor TZ-a Međimurske županije, Rudi Grula objasnio je važnost optimizacije prostora, zaštite prirodnih resursa, konkretno pitke vode kojom njihova županija obiluje te na koncu dugoročnosti ulaganja u održiva rješenja.

– Održivost nema cijene, naglasio je Dabo koji je potom nabrojao mnoštvo “zelenih” projekata Grada Novalje te naglasio blagodati europskih fondova.

Načelnik Gligora govorio je o važnosti planiranja i izradi dokumentacije kao preduvjetima za prijavu projekata.

– Zacrtali smo set projekata, gradi se vrtić u Kolanu, odvodnja, kulturni centar, izgradnja doma za starije i nemoćne, uređenje plaže Sveti Duh…, nabrojao je.

Paparić je na koncu istaknuo da je srž svega – čovjek, stoga je važno educirati se, prenositi tradiciju s koljena na koljeno i čuvati okoliš.

Izvor: Grad Novalja

Podijelite sadržaj
Play Video

Alaginac, srednji Velebit

Alaginac, srednji Velebit Alaginac je kamenito, travom obraslo sedlo (oko 1100 m) na jugoistočnom kraju grebena koji tvore kukovi Kize. Leži između kuka Grabara i

Podijelite sadržaj
Play Video