Postavke
kolačića

U Chicagu je 1909. godine tiskana knjiga “Automobilizam na Balkanu”

U Chicagu je 1909. godine tiskana knjiga naziva “Motoring in the Balkans” ili “Automobilizam na Balkanu” autorice Frances Kinsley Huchinson. U ovoj knjizi ona u prvom licu opisuje putovanje automobilom kroz Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, a za nas je posebno zanimljivo poglavlje koje sadrži detalje puta između Senja, u kojem autorica odsjeda u Hotelu Zagreb i Gospića, u kojemu odsjeda u Svratištu Lika.

Svoj put automobilom troje Amerikanaca počinje u Trstu, a potom prolaze hrvatskom obalom za koju ističu da je posebno popularna bila u 19. stoljeću kada su je posjećivali brojni jedriličari. Prolaze od Opatije do Dubrovnika, posjećuju Crnu Goru, a preko Bosne i Hercegovine vraćaju se na Plitvička Jezera, potom odlaze u Zagreb i svoj putopis završavaju u Grazu i Semmeringu. Opisujući put od Senja do Gospića, kojim prolaza preko Vratnika pa kroz Kompolje i Otočac, ističu brojne konjske zaprege koje su osim njihova automobila jedino prijevozno sredstvo na tom dijelu puta te govore o prestrašenim konjima i gospodarima kojima je trebalo vremena da konje umire.

U Kompolju znatiželjno stanovništvo promatra novitet – automobil – iz svojih dvorišta, a autorica opisuje i kako tamo zastaju da bi se okrijepili vodom. U planiranju puta koristili su postojeće putopise, dostupne karte i savjete koje su dobili od prijatelja iz automobilističkih klubova.

Zastaju i u Otočcu kako bi spremnik napunili gorivom, opisuju široku ulicu – odnosi se to na ulicu Kralja Zvonimira koja je bila kudikamo šira početkom prošlog stoljeća – i neobično odjevene muškarce i žene. Neobičnost se odnosi na putnicima nepoznate elemente tradicionalne odjeće – bijeli kožun, ukrasni pojas – ćemer i duge lule primijetili su kod muškaraca, a kod žena crne pregače obrubljene bijelom čipkom i klječane torbe sa šarenim resama, za koje kažu da su dovoljno velike da budu nošene na leđima magarca. Prodavač goriva je prevoditelj – on posreduje između njih, Amerikanaca, i lokalnog stanovništva, koje u to vrijeme pokazuje oduševljenje Amerikom, a putnici iz ove priče primjećuju da gotovo nema mjesta u Hrvatskoj iz kojeg nema barem jednog čovjeka koji se uputio preko Atlantika.

Fotografija naslovnice knjige: Wikimedia

Knjiga dostupna na: https://www.cidom.org/…/Frances-Kinsley-Hutchinson…

Izvor: Muzej Gacke

Podijelite sadržaj
Play Video

Pastirski stanovi na Velebitu

Život na Velebitu kroz povijest pratila je gradnja stambenih i sakralnih objekata. Stambeni objekti građeni u Velebitu u velikom broju slučajeva bili su pastirski stanovi

Podijelite sadržaj

Psihomodo Pop u Korenici

Dana 25.10.2024. razvedrit ćemo općinu u ovo tmurno jesensko vrijeme jednim užarenim koncertom  u sklopu manifestacije “JESEN U OPĆINI PLITVIČKA JEZERA”! Dolazi nam kultni punk rock

Podijelite sadržaj
Play Video