Iznos od 50.000 eura planiran je za uređenje školskog igrališta OŠ Kralja Tomislava Udbina. Projekt obuhvaća građevinske radove na pripremi podloge, asfaltiranju, postavljanju rubnih elemenata i označavanju prostora igrališta te uređenje okoliša.
Iznos od gotovo 2,6 milijuna eura planiran je za projekt „Rekonstrukcija i dogradnja školske zgrade OŠ A.G. Matoša Novalja“.
Planirano je 23,1 tisuću za ”Jadranski RZC STEM” kojemu je cilj doprinijeti stvaranju okruženja, sadržaja, alata, aktivnosti i mogućnosti za razvoj i jačanje STEM, IKT, poduzetničkih i građanskih kapaciteta, kompetencija, vještina i znanja učitelja, drugih odgojno-obrazovnih radnika te učenika osnovnih škola, a uključivo i indirektno kod drugih razvojnih i obrazovnih dionika i korisnika na prostoru Jadranske Hrvatske.
Ličko-senjska županija osnivač je 12 osnovnih škola: Osnovna škola ˝Milan Sekulić˝ Lovinac, Osnovna škola Donji Lapac, Osnovna škola A. G. Matoša Novalja, Osnovna škola S. S. Kranjčevića Senj, Osnovna škola Luke Perkovića Brinje, Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac, Osnovna škola Karlobag, Osnovna škola ‹‹Anž Frankopan›› Kosinj, Osnovna škola Perušić, Osnovna škola Kralja Tomislava Udbina, Osnovna škola Plitvička jezera i Osnovna škola Dr. Franje Tuđmana Korenica.
Za iznad standard u osnovnom školstvu planiran je iznos od milijun eura, a 1,35 milijuna za razvojne i ostale projekte. Neki od projekata iznad standarda koji će se financirati jesu, primjerice, projekt prehrane, natjecanja, produženi boravak… A među razvojnim projektima su Pilot projekt e – škole, Shema školskog voća/mlijeka, Izrada projektne dokumentacije za dogradnju OŠ Otočac, Program cjelodnevne škole i ”Zajedno za budućnost”.
U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., za Osnovnu školu Zrinskih i Frankopana, Otočac odobreno je bespovratnih 107.563,33 eura. Ukupni prihvatljivi troškovi su 119.514,82 eura, a Ličko-senjska županija će sufinancirati iznos od 11.951,49 eura. Cilj projekta je osigurati izradu potrebite dokumentacije kako bi se posljedično pristupilo izvođenju radova dogradnje odnosno proširenja kapaciteta OŠ Otočac, a navedenim radovima će se ostvariti uvjeti za održavanje nastave u jednoj (jutarnjoj) smjeni.
Program cjelodnevne škole odobren je za OŠ “Milan Sekulić” Lovinac i OŠ S. S. Kranjčevića Senj. Niz radova uključuje povećanje kapaciteta školske kuhinje i blagovaonice te opremanje, dodatno uređenje i opremanje prostora škole za cjelodnevni boravak učenika, dodatno opremanje učionica, kabineta i praktikuma, dodatno uređenje i opremanje prostora za profesionalni rad učitelja u školi, prilagođavanje sanitarnih čvorova, poboljšanje klimatizacijskih uvjeta u školi, te dodatno opremanje prostora za više namjena.
Projekt ”Zajedno za budućnost” ukupne je vrijednosti 1,6 milijuna eura, od čega je iznos bespovratnih sredstava 1,5 milijuna, dok Ličko-senjska županija sudjeluje s preostalim iznosom. Projekt se odnosi na pružanje potpore učenicima s teškoćama u razvoju u osam osnovnih i četiri srednje škole osiguravanjem pomoćnika u nastavi. Početkom ove školske godine zaposlena su 43 pomoćnika u nastavi koji pružaju potporu za 43 učenika s teškoćama u razvoju. Partneri na projektu su: Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac, Osnovna škola kralja Tomislava iz Udbine, Osnovna škola Perušić, Osnovna škola Luke Perkovića Brinje, Osnovna škola dr. Franje Tuđmana Korenica, Osnovna škola A.G. Matoša Novalja, Strukovna škola Gospić, Srednja škola Plitvička Jezera, Srednja škola Pavla Rittera Vitezovića u Senju i Srednja škola Otočac. Za pomoćnike u nastavi planirano je izdvojiti 1,2 tisuću eura u 2025. godini.
Za srednje školstvo iznad standarda planiran je iznos od 650,4 tisuće eura, za sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola 420,6 tisuća, a za razvojne i ostale projekte i programe 254,8 tisuća eura.
Među razvojnim projektima izdvajaju se, primjerice, Pilot projekt e – škole, Erasmus- Erasmus+ u kojem sudjeluje Gimnazija Gospić. Program omogućuje suradnju učitelja, učenika, škola, roditelja i lokalnih vlasti i to je jedan od najvažnijih elemenata eTwinninga. Na eTwinningu učitelji međusobno surađuju i organiziraju aktivnosti za svoje učenike.
Imaju aktivnu ulogu, druže se, istražuju, donose odluke, poštuju jedni druge i uče vještine za 21 stoljeće. Tu je i sudjelovanje u projektu Shema školskog voća/mlijeka. Kroz ”Projekti u području digitalne transformacije i zelene tranzicije” osigurana su sredstva kojima će se nastojat poticati aktivnosti kroz korištenje digitalnih alata, kao što su, primjerice zdravlje, internetsko obrazovanje, mobilnost tj. bolja povezanost s malim gradovima i većim gradskim središtima, lokalna proizvodnja energije. ”Zajedno za budućnost” , projekt je koji se odnosi na pružanje potpore učenicima s teškoćama u razvoju u osam osnovnih i četiri srednje škole osiguravanjem pomoćnika u nastavi.