Završila je 9. sezona arheološkog istraživanja lokaliteta „Ostatci starog grada Otočca“ koja je u Otočcu u donjem gradu trajala od 29. srpnja do 10. kolovoza. Arheološko istraživanje organiziralo je Gacko pučko otvoreno učilište Otočac, a istraživačke radove realizirao je Hrvatski restauratorski zavod.
Arheološko iskapanje se tijekom posljednja dva tjedna fokusiralo na dovršetak istraživanja onog dijela lokaliteta na kojem su pronađeni nalazi koji svjedoče o boravku bakrenodobne lasinjske kulture na području grada, a radi se o nalazima starima oko 6000 godina. Do sada je na prostoru starog grada otvoreno osam istražnih površina, a osim obrambenih zidova srednjovjekovnog grada Otočca i pokretnih nalaza pronađeni su i ostaci stambenog objekta lasinjske kulture, čime je Otočac postao najjužnija točka u Europi s ostacima lasinjske nastambe. Detaljniji rezultati ovogodišnjeg istraživanja bit će objavljeni krajem rujna.
Vezano za planiranje budućih istraživanja bitno je istaknuti kako su u svibnju na ovom arheološkom lokalitetu provedeni dodatni istraživački radovi u suradnji s tvrtkom Cornelius Meyer Prospection iz Berlina, no za razliku od arheoloških iskapanja ova su geofizička istraživanja vršena s površine tla, a njihov je cilj bio otkriti specifične strukture ispod zemlje – poput zidova ili nastambi.
Sredstva za provedbu programa u 2024. godini osiguravaju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Otočac.
Izvor: Muzej Gacke Otočac