Gabriela Filca, glavna kuharica Neba, jednog od najboljih hrvatskih restorana koji djeluje u sustavu riječkog Hiltona Costabella hotela te nosi Michelinovu zvjezdicu, ujedno i jedna od najboljih mladih chefica u ovom dijelu Europe, pretvorila je strategijske postavke u – život.
Ona je naime za predstavljanje svog prvog samostalnog menua, Filca je važna profesionalna iskustva stekla pod mentorskom palicom Denija Srdoča kojeg uistinu nije potrebno dodatno predstavljati, odabrala kraj u kojem živi: dovela je stručnu javnost u okruženje – rijeke Gacke. Kao je poznato Filca je djetinjstvo provela u Prokikama nedaleko Križpolja u općini Brinje, a u jednakoj mjeri koliko je zaljubljena u kuhanje, strasno je povezana i s vrtlarenjem. Na roditeljskom imanju ima ogledni vrt kojeg se sadržajem ali i estetikom ne bi posramila ni najbolji žurnali posvećeni parkovnoj i vrtnoj arhitekturi. Vlastiti uzgoj povrća, od kojeg i priprema brojna jela, smatra unikatnom doživljajem, ali i najispravnijim putem kojim bi se trebala kretati vrhunska gastronomija današnjice.
– Stil kuhanja koji preferiramo u Nebu je kombinacija modernih s tradicionalnim elementima. Inspiraciju svog prvog samostalnog menija pronašla sam u sebi bliskim ljudima, svima koji su pridonijeli mom izrastanju u profesionalnu kuharicu. U njega sam tako uvrstila domaće njoke koje sam naučila pripremati po recepturi moje majke, dok sam dio ribljeg menua čija je središnja namirnica kovač posvetila chefu Deniju Srdoči koji me dugo učio tajnama pripreme ribe, ističe Gabriela.
Čitav je menu vrlo inspirativan, jako bogat pomalo neočekivanim kombinacijama i okusima tako da je i više nego sigurno da će ga zaljubljenici u gastronomiju iz Hrvatske kao i susjednih država, Slovenije, Austrije te Italije prije svih, dočekati s velikim zanimanjem.
– U dobu smo godine u kojem su gljive jako važne pa bih tako s menua istaknula puža u kombinaciji sa bukovačom, celerom i grožđicama te simentalku sa šipkom, broskvom i crnim korijenom. Tu je i dren sa svježom kremom i pirom. Svi sastojci opisuju jesen u Hrvatskoj te potiču iz Like, Kvarnera i Istre, dok jelom “more” većinom prevladava srednja Dalmacija.
Uvijek sam bila okružena zdravom, ekološki uzgojenom hranom iz vlastitog vrta, u Lici iz Prokika, gdje je sve zapravo i počelo. Od malih nogu počela sam stjecati radne navike i učiti o procesu upoznavanja hrane, od sadnje do jela na stolu. Prvo kuharsko iskustvo imala sam s majkom koja me naučila sve obiteljske recepte. Prezentaciju novog menija dovela sam u Liku, kako bi naglasila vodeći cilj naše kuhinje u Nebu, a to je s farme na stol, ističe Filca.
Gabriela je naglasila i predanost tima ekološkoj odgovornosti te “zero waste” načelu, što su ujedno jedne od ključnih stavki u održavanju Michelin priznanja.
– Hrvatska je poznata po bogatoj gastronomiji, autohtonim namirnicama i talentiranim kuharima diljem zemlje. Vjerujem da će nova generacija donijeti svježe ideje, kreativnost te pristup hrani koji će obogatiti već postojeću scenu, navodi Gabriela.
Svakako se mora istaknuti i to da je glavni sommelier Tomislav Mikinac, sommelierski prvak Istre i Kvarnera, osmislio vinsku kartu što se sastoji od više od 500 etiketa i konstantno se nadopunjava.
Kako se čini Nebo je među prvima krenulo na put koji 2026, godine donosi i jednu od najprestižnijih titula na svijetu, godinu u kojoj Kvarner postaje Europska regija gastronomije. Svakako, s predstavljanjem menua Michelinove razine u Lici, na izvorištu Gabrijelinih ideja i niza namirnica, a ne u samom restoranu pokazala je kako se iskreno i predano sve teoretske postavke o potrebu domaćih namirnica u visokoj hrvatskoj gastronomiji provode u djelo.
Izvor: Novi list
Autor: Edi Prodan